Hastürk Gübre olarak %100 organik katı solucan gübresi üretiyoruz. Üretimini yaptığımız Hastürk Organik Solucan Gübresi, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı izni ile üretilmektedir.

İnternet sitemizde de satışını yaptığımız organik katı solucan gübremizin nasıl uygulandığını ve nasıl kullanıldığını sizlere anlatarak daha detaylı bir şekilde bu yazımızda bilgilendirmek isteriz.

Öncelikle en doğru ve en yararlı uygulama için mutlaka toprak veya yaprak analizi yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Katı Solucan Gübremizin kullanım miktarları ve kullanım zamanları uygulama alanlarına ve bitki çeşitlerine göre farklılıklar göstermektedir. Katı solucan gübremizi tarla, bahçe, sera ve saksı gibi farklı ortamlarda kolayca ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tüm ürün grupları için kullanım miktarları ve kullanım zamanları ürün etiketlerimizde detaylı olarak anlatılmıştır.

Bazı ürün grupları için tavsiye ettiğimiz uygulama yöntemleri ve uygulama miktarlarından bahsetmemiz gerekirse;

Sebzeler;

Fide ekimlerinde ve dikimlerinde fide kök çukuruna yaklaşık 150-200 gram (1 Avuç) organik katı solucan gübremizden koyup fide kökünün gübreyle teması sağlanır ve fide solucan gübremizin üzerine yerleştirilir, üzeri toprakla kapatılır ve can suyu verilir.

Mevcut ekili fidelerinizde, kök çevresini hafifçe açarak yaklaşık 100-150 gram uygulama yapmanız ve üzerini toprakla kapatıp can suyunu vermeniz yeterli olacaktır.

Toprak hazırlığında serpme şeklinde, toprak altına fide yastığına, tohum yatağına dikim öncesi sıra üzeri bant şeklinde uygulaması, dikim sonrası ise kök bölgesine çizi şeklinde uygulanır ve ekilecek ürün çeşidine göre dekara 80-150 Kg arasında uygulanmalıdır.

Meyveler;

Fidan dikimlerinde, fidanın kök çukuruna yaklaşık 1,5-2 Kg organik katı solucan gübremizden koyarak üzerine fidanımızın kökleri gübreye temas edecek şekilde yerleştirilir ve üzeri toprakla kapatılıp can suyu verilir.

Saksı yetiştiriciliğinde, saksının yüzey alanına 2 cm kadar organik katı solucan gübremizden serperek üzeri mutlaka toprakla kapatılmalıdır ve can suyu ile sulanmalıdır.

Yaşlı veya yetişkin ağaçlarda, yaprak taç iz düşümüne gelecek şekilde, yaklaşık 15 cm en ve 15 cm derinlikte çember şeklinde açılarak çukura gölge çapı kadar organik solucan gübresi uygulaması yapılır. Gölge Çapı = KG olarak hesabı göz önüne alınarak uygulama yapılmalıdır.

Örneğin; Gölge çapı 2 metre ise 2 Kg ağaç başı organik katı solucan gübresi uygulaması yapılmalıdır.

Tarla Bitkileri, Endüstriyel Bitkiler, Tıbbı Aromatik Bitkiler ve Çayır-Mera-Yem Bitkileri;

Ekim öncesi toprak altına serpilerek uygulanır. Toprak hazırlığında toprak altına veya tavalara serpme şeklinde ve dekara 120-140 Kg olarak uygulanır.

Tıbbi aromatik bitkilerde, fide başına 200 gram kök çukuruna uygulama yapılacak şekilde fide dikim ve ekim işlemi gerçekleştirilmelidir ve can suyu hemen akabinde verilmelidir.

İç ve Dış Mekan Süs Bitkileri Tarla;

Ekim öncesi toprak altına serpilerek uygulanır. Toprak hazırlığında, toprak altına veya tavalara serpme şeklinde dekara 120-140 Kg olarak uygulanır.

İç ve Dış Mekan Süs Bitkileri Saksı;

Saksı harcı hazırlığında toprak harcına %50 oranında organik katı solucan gübremiz karıştırılır ve uygulaması yapılır.  Çiçekli bitkilerde ise bu oranı %30-%40 oranında uygulamalıyız ve mutlaka can suyunu vermemiz gerekmektedir.

Çim ve Yeşil Alanlar;

Çim alanlarda, serpme şeklinde dekara 150-200 Kg arasında organik katı solucan gübresi gelecek şekilde uygulama yapılmalıdır.

Sorularınız var ise yorum yaparak veya whatsapp iletişim hattından bizlere iletebilirsiniz.